Наукові досягнення та розробки

Звіт Інституту загальної енергетики НАН України з наукової та науково-організаційної діяльності у 2023 році

Найбільш вагомі результати фундаментальних і прикладних досліджень Інституту загальної енергетики НАН України

2024 рік

Найбільш вагомі результати фундаментальних і
прикладних досліджень Інституту загальної енергетики НАН України, які отримані у 2024 році

Розвинуто методологію аналізу і управління динамічними процесами сумісного функціонування в об’єднаній енергосистемі (ОЕС) відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) та електричних теплогенераторів. Вперше розроблено математичну модель стабілізації частоти і потужності в перехідних процесах ОЕС із сонячними (СЕС) та вітровими (ВЕС) електростанціями, що передбачає нелінійні обмеження на швидкість набору потужності генератора-регулятора, деградацію установок зберігання енергії, рівень їх потужності та зону нечутливості. Це дозволяє забезпечити нормативні вимоги щодо стабільності частоти і потужності систем передачі й розподілу електричної енергії, безпечне і надійне функціонування ОЕС з ВДЕ негарантованої потужності та встановити фактори збитковості енергоринку (акад. НАН України Віталій Бабак, акад. НАН України Михайло Кулик, Артур Запорожець).

  1. Вперше запропоновано спосіб використання енергії ВЕС і СЕС, що полягає у застосуванні власної енергії цих електростанцій для стабілізації частоти і потужності в енергосистемі без залучення зовнішніх джерел генерації. У цьому способі використано системи акумулювання для накопичення електричної енергії у визначеній пропорції, що забезпечує функціонування ВЕС і СЕС у режимі самодостатності та дозволяє одночасно вирішити ряд проблем державного значення: здійснювати у повному обсязі оплату вартості електроенергії, виробленої цими електростанціями; перевести енергоринок України зі стану прихованого банкрутства у стан рентабельності; зменшити витрати на стабілізацію частоти і потужності. Реалізація запропонованого способу дає змогу енергоринку України уникнути збитків обсягом до 16 млрд дол. США щорічно; вивільнити більше 30 млн т вугільної продукції, призначеної для резервних ТЕС; знизити викиди парникових газів, що у сукупності стане вагомим внеском у енергетичну, економічну та екологічну безпеку країни (акад. НАН України Віталій Бабак, акад. НАН України Михайло Кулик, Артур Запорожець).
  2. Вперше в Україні створено систему математичних моделей дослідження локальних енергосистем, які базуються на установках низьковуглецевої розподіленої генерації, що використовує  принципи оптимальної диспетчеризації установок енергосистеми при формуванні їх складу та завантаження. Це дає змогу визначити необхідну потужність ВЕС та СЕС для задоволення потреб в електроенергії локальної енергосистеми за умови дотримання балансової надійності, провести оцінку економічної доцільності впровадження джерел розподіленої генерації в локальних енерговузлах при їх функціонуванні у синхронному та ізольованому режимах (Тетяна Нечаєва, Віктор Денисов, Ігор Буратинський).
  3. Вперше розроблено модель енергозабезпечення країни, що відрізняється деталізованим та узгодженим поданням технологічних способів електроенергетичного та вугільного секторів з урахуванням рівнів завантаження встановлених потужностей ОЕС України. Модель призначена для розрахунку енергобалансів країни на короткотермінову перспективу в критичних ситуаціях, наприклад в умовах воєнного часу, та дозволяє прогнозувати напрями узгодженої трансформації галузей енергетики, зокрема закриття збиткових вугільних підприємств при забезпеченні потреби економіки в електроенергії та вугільній продукції (чл.-кор. НАН України Олександр Новосельцев, Микола Каплін, Віталій Макаров, Євген Щербина).
  4. Вперше обґрунтовано використання дискретного перетворення Гільберта як основи реалізації програмно-вимірювальних комплексів опрацювання сигналів, що дозволяє збільшити інформативність систем моніторингу в енергетиці. Використання цього перетворення для ідентифікації та моніторингу показників якості електроенергії у мережах загальної призначеності дає змогу визначити нові детерміновані та статистичні характеристики для формування баз даних, що описують стан енергетичного обладнання та параметри якості електроенергії і динаміку їх зміни (акад. НАН України Віталій Бабак, Світлана Ковтун, Юрій Куц).
  5. Вперше в Україні запропоновано напрями декарбонізації електроенергетики та енергоємних галузей промисловості, зокрема чорної металургії, виробництв аміаку та цементу, відповідно до вимог вітчизняної екологічної політики та міжнародних зобов’язань країни, що враховують технічний стан, наявні встановлені потужності промисловості та електроенергетики, дефіцит електроенергії та перспективи повоєнного відновлення. Це дає змогу оцінити досяжні обсяги зниження викидів парникових газів, необхідні інвестиції для впровадження заходів і технологій декарбонізації, вуглецеємність електроенергії та енергоємної промислової продукції, зміни потреби в паливно-енергетичних ресурсах і сировині (Валентина Станиціна, Тетяна Нечаєва, Наталія Іваненко, Георгій Куц, Олександр Тесленко). 
  6. Вперше розроблено оптимізаційну модель визначення встановленої потужності ВДЕ-електростанцій та систем акумулювання енергії для забезпечення електроенергією споживачів в децентралізованих мережах, що базується на використанні ретроспективних даних стосовно обсягів вироблення/споживання електроенергії. Цільовою функцією моделі є мінімізація середньозваженої собівартості електроенергії, що враховує вартість її виробництва та зберігання. Це дозволяє мінімізувати вартість технологічних структур систем електроживлення з полігенерацією та підвищити ефективність використання енергетичного обладнання (Артур Запорожець, Ігор Буратинський).
©2025 Iнститут загальної енергетики НАН України

Search

  • Головна
  • Про інститут
  • Структура
  • Новини
  • Видавнича діяльність
  • Підготовка кадрів