Науковці Інституту загальної енергетики НАН України та ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження НУБіП України запропонували впровадження моделі, яка дозволить суттєво знизити витрати на балансування електричних мережах з відновлюваними джерелами енергії.
Пілотний проєкт буде реалізовано на базі ПАТ «Черкасиобленерго».
Науковці Інституту загальної енергетики НАН України та ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження НУБіП завершили перший етап науково-дослідної роботи «Підвищення ефективності та безпеки функціонування об’єднаної енергетичної системи шляхом електрифікації теплозабезпечення в Україні». Мета роботи – створення такої моделі розподілу електроенергії, що отримується з відновлюваних джерел енергії, яка б дозволила знизити витрати на підтримку частоти та балансування ринку. За даними вчених, впродовж 2020-2021 років щорічні збитки енергосистеми для підтримки частоти, маневрування основними генеруючими потужностями для резервування енергії з відновлюваних джерел енергії та системні втрати енергосистеми склали 10,27 млрд доларів.
Науковці пропонують спрямовувати електроенергію, вироблену на СЕС, ВЕС, біопаливі безпосередньо для електричного нагріву у системах теплопостачання, оскільки електричні котли не потребують нормованих показників якості електроенергії. «Внаслідок цього будуть суттєво зменшені обсяги закупівлі електроенергії для підтримки частоти в об’єднаній енергосистемі України», - підкреслює директор Інституту загальної енергетики НАН України Віталій Бабак.
Пілотний проєкт з впровадження даної моделі буде впроваджено в ПАТ «Черасиобленерго». За словами голови правління підприємства Олега Самчука, наразі розроблюється технічна документація, а сама реалізація проєкту розпочнеться відразу після перемоги над ворогом. «Інновації – це важливо, однак на сьогодні головними завдання державних операторів систем розподілу є підпримання мереж та обладнання у належному для надійного електроживлення споживачів стані та допомога ЗСУ, що наближає нашу перемогу. Масштабні інвестиційні програми будемо впроваджувати у повоєнній відбудові країни», - прокоментував Олег Самчук.
Розроблений науковцями інноваційний підхід буде використано у начальному процесі та в науково-дослідному проєкті «Формування технологічних структур децентралізованих енергосистем у повоєнній відбудові інфраструктури територіальних громад в контексті протидії зміни клімату». Дане дослідження обсягом 3,87 млн грн фінансується Національним фондом досліджень України, виконавцями якого є учасники Кластеру цифрової енергетики - ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження НУБіП України та Інститут загальної енергетики НАН України. Його метою, за словами директора ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження НУБіП Віктора Каплуна, є формування технологічних структур для забезпечення окремих ОТГ первинними та похідними енергоресурсами, які доступні на власних територіях, а також електричною та тепловою енергією, отриманою застосуванням відновлюваної енергетики та створенням місцевих інфраструктурних об’єктів комбінованого енерговиробництва. Такі структури будуть використовувати інтелектуальні системи енергоменеджменту для досягнення максимальної економічно-доцільної енергонезалежності об’єднаних територіальних громад та мінімізації негативного впливу на довкілля.