1 серпня 2023 року науковці Інституту загальної енергетики НАН України та Національного університету біоресурсів і природокористування України почали виконувати спільний проєкт «Інформаційна технологія енергоаудиту будівель як складова енергетичної безпеки країни» (науковий керівник – виконувач обов’язків директора Інституту загальної енергетики НАН України член-кореспондент НАН України Віталій Бабак), який став одним із переможців конкурсу «Наука для відбудови України у воєнний та повоєнний періоди» Національного фонду досліджень України.
До команди виконавців проєкту від Інституту загальної енергетики НАН України увійшли заступник директора з науково-організаційної роботи доктор технічних наук Артур Запорожець, завідувач відділу моніторингу і діагностики об’єктів енергетики доктор технічних наук Світлана Ковтун, старший науковий співробітник кандидат технічних наук Олег Декуша та науковий співробітник доктор філософії Анастасія Свердлова.
Автори проєкту певні, що заощадження енергії та енергетична безпека стають дедалі актуальнішими і на локальному, і на глобальному рівнях. У світі гостро постала проблема заощадження та раціонального використання енергоресурсів не лише задля зменшення обсягів їх споживання, а й задля скорочення викидів речовин-забруднювачів. Для України питання енергетичної безпеки особливо загострилося з початком повномасштабного російського вторгнення. Руйнування енергетичної інфраструктури, загроза зриву постачання енергетичних ресурсів, агресивні дії в економічний сфері спонукають нашу країну підвищувати енергоефективність у ланцюзі від виробництва до споживання енергії та розвивати сучасні енергоощадні технології.
За даними Європейської парламентської дослідницької служби, серед найбільших споживачів енергії в Європі – домогосподарства, кінцеве енергоспоживання в яких сягає 28% від загального енергоспоживання всіх секторів. Науковці багатьох країн зараз працюють над сучасними енергоефективними технологіями для домогосподарств і будівель, які (технології) зменшують трансмісійні й інфільтраційні тепловтрати.
Метою спільного комплексного й міждисциплінарного проєкту Інституту загальної енергетики НАН України та Національного університету біоресурсів і природокористування України є підвищення енергоефективності будівель шляхом впровадження інформаційної технології їх енергоаудиту – одночасно для зниження енергоспоживання й забезпечення параметрів мікроклімату приміщень. З-поміж завдань проєкту:
- визначення основних інформативних показників енергоефективності будівель та умови виконання відповідних досліджень, а також удосконалення методики їх контролю;
- вдосконалення апаратно-програмного забезпечення енергоаудиту будівель;
- розроблення пропозицій щодо структури національної бази даних для накопичення й опрацювання експериментальних результатів, яка враховуватиме особливості державних і міжнародних стандартів енергетичної ефективності будівель.
У межах діяльності Кластера цифрової енергетики, який утворюють Інститут загальної енергетики НАН України та Національний університет біоресурсів і природокористування України, до цих досліджень долучені працівники Навчально-наукового інституту енергетики, автоматики і енергозбереження Національного університету біоресурсів і природокористування України (директор – доктор технічних наук, професор Віктор Каплун).
Автори проєкту вдячні директорові Товариства з обмеженою відповідальністю «Буд-Буд» (Лубни, Полтавська область) Сергієві Корнієнку за ідейну, фінансову й інформаційну підтримку та можливість представити перші напрацювання голові Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрієві Герусу, котрий відзначив важливість і перспективність проєкту для національної енергетичної безпеки країни.
За інформацією Інституту загальної енергетики НАН України